شعار سال 1401


 

  فرهنگ و مهندسی فرهنگی از دیدگاه امام(ره) و مقام معظم رهبری

 امام خميني (ره): 

 فرهنگ مبدأ همه خوشبختي‌ها و بدبختي‌هاي ملت است... آن چيزى كه ملت‌ها را مي ‏سازد فرهنگ صحيح است... اگر فرهنگ درست ‏بشود يك مملكت اصلاح مي ‏شود.

 براي رسيدن به همه چيزهايي كه آرزوي ماست و در چشم‌اندازها و افق‌هاي دوردست تصوير مي‌كنيم، بايد فرهنگ كشور، صحيح و پالايش شده در مجراي درست قرار بگيرد.

  يكي ازمهم‌ترين تكاليف ما در درجه اول مهندسي فرهنگ كشور است.

   انقلاب اسلامي ایران، به عنوان انقلابي فرهنگي، توسط معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) و بر پايه دین مبین اسلام طرح‌ريزی شد و به پيروزي رسيد. هدف اساسی انقلاب اسلامی ایران، فراهم آوردن زمینه‌ها و بسترهای لازم جهت تشکیل، استقرار و توسعه نظام جمهوري اسلامی در کشور و بازآفرینی و توسعه مفروضات، باورها، اعتقادات و ارزش‌های اصیل اسلامی بوده است.

 تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، بازطراحي ساختار‌ها‌ي كلان سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي را متناسب با مقتضيات ملي و بين المللي اجتناب ‌ناپذير مي‌کند.

 از جمله پيامدهاي تغيير و تحولات و چالش‌هاي مذكور، تغيير و تحول در نظام فرهنگي كشور است. نتايج تحقيقات متعدد، حكايت از تغيير و دگرگوني‌هايي در حوزه ارزش‌ها، نگرش‌ها، گرايش‌ها و رفتارهاي آحاد مردم جامعه و يا به‌طور كلي در فرهنگ جامعه دارد؛ تغيير و تحولاتي كه بخشي از آن امري طبيعي و سازنده و حتي ضروري و مطلوب و پيش شرط توسعه و تعالي همه‌جانبه كشور و بخشي ديگر- كه خزنده و سايه گون است- بازدارنده، تهديدكننده و بر خلاف مصالح انقلاب و كشور ارزيابي مي‌شود.

 مقام معظم رهبری در سال‌های1381 و1383، در دیدار سالانه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن تأکید بر ضرورت اهتمام در بخش فرهنگ کشور، «‌مهندسي فرهنگي‌» را به عنوان راهبرد ‌ملي در توسعه و تعالي فرهنگ كشور معرفي و ضمن تـأكيد بر اهميت و ضرورت تحقق فراگير آن، مأموریت تحقق مهندسی فرهنگی کشور و تهيه نقشه فرهنگی را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي محول فرمودند.

پیام شهدا

تابلو اعلانات

اوقات شرعی